Персони

21 Березня 2018
Бахматюк Олег. ДОСЬЄ
В свої 43 роки Олег Бахматюк встиг побувати у владі і створити власний бізнес.

Утім, останні кілька років його прізвище згадують здебільшого у контексті банків, які припинили свою діяльність. 10 млрд грн, які завинив Національному банку, були і лишаються для нього проблемним питаннями.

Амбіції

Олег Бахматюк каже, що йому доводиться багато працювати задля того, аби отримати гарний результат у бізнесі. За його словами, він мріє провести IPO свого агрохолдинга UkrLandFarming на Гонконгзькій фондовій біржі.

Біографія

Народився 14 серпня 1974 року у Івано-Франківську.

Як каже Олег Бахматюк, у дитинстві він дуже любив історичні книги, і у мріях бачив себе знаменитим полководцем чи героїчним воєначальником. Однак до війська він так і не потрапив.А відповідно —і не став воєначальником.

У 1996 році закінчив Чернівецький Економіко-правничий інститут за спеціальністю “менеджмент у виробничій сфері”.

Другу вищу освіту здобув у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти та газу, отримавши дипломи спеціаліста з менеджменту і інженера-фізика.

Трудову діяльність розпочинав 1996 року у компанії “КГД” - представника “Ітери” у Івано-Франківської області. За п’ять років пройшов шлях від референта-адміністратора до начальника комерційного відділу компанії.

У 2001 році заснував компанію “Прикарпатська фінансова корпорація”. За рік став бізнес-партнером Ігоря Єремєєва у нафтовому, аграрному бізнесі та газифікації області.

У 2002 році був обраний депутатом Івано-Франківської міської ради.

У 2005 році разом із Ігорем Єремєєвим Бахматюк взяв участь у передвиборчій кампанії Народного блоку Литвина. Однак, замість місця у першій десятці Бахматюк отримує лише 66-е місце. Окрім того, він очолює список “Народного блоку Литвина” до Івано-Франківської облради, але кампанію програє. Тоді ж Народний блок Литвина програє і парламентські вибори.

У 2005 році призначений начальником управління експертної оцінки інвестицій та корпоративного фінансування НАК “Нафтогаз України”. За рік — заступник голови правління “Нафтогазу”. 2007 року залишив цю посаду. 

З 2007 року Олег Бахматюк очолює раду директорів агрохолдингу “Авангард”

Бізнес

Як каже колишнім партнер Бахматюка у НАК “Нафтогаз України” Олексій Івченко, “Олег не схильний дослухатися до невдоволення людей, які не раді його успіхам. Він вміє гнути свою лінію”. Очевидно, саме ця риса характеру і є для нього визначальною у бізнесі.

У 2003 році Олег Бахматюк заснував “Станіславську компанію”, яка стала власником найбільшої мережі продуктових магазинів у Івано-Франківській області (бренд “Фаворит”). Щоправда, 2010 року мережа була продана компанії “Пакко-холдинг”.

У 2004 році заснував банк “Фінансова ініціатива” (100% власності). 

2006 року викупив контрольні пакети облгазів: “Івано-Франківськгаз”, “Львівгаз”, “Закарпатгаз”, “Чернівцігаз” та “Волиньгаз”. Після відходу із “Нафтогазу” ці пакети були продані структурам Дмитра Фірташа.

2010 року через борг в $34 млн. перед Укрсоцбанком Господарський суд Києва позбавив Бахматюка мережі торговельних центрів “Навігатор” 

Починаючи з 2011 року є власником VAB Банку (86,778% власності). На початку жовтня 2014 року банк оголосив про потребу у рекапіталізації, у банку почалися труднощі з виплатою коштів вкладникам.

20 березня 2015 року Національний банк України ухвалив рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію VAB Банку, а в червні того ж року визнав неплатоспроможним банк “Фінансова ініціатива”.

У вересні 2016 року НБУ заявив, що Олег Бахматюк винен державі, громадянам і бізнесу 37,9 млрд грн.

Бахматюк є одним із найбільших латифундистів України. Його агрохолдинг UkrLandFarming орендує 532 000 га землі.

Володіє івано-франківськими ЗМІ —“Репортер”, газета if.ua, “3 студія”, “Галицький кореспондент”. 

Гонтарева

Упродовж останніх двох років Україна була свідком протистояння між Олегом Бахматюком та головою НБУ Валерією Гонтаревою. Остання не стримувала себе у виразах, називаючи Бахматюка банкротом і вимагаючи повернути Нацбанку 10 млрд грн.

Водночас бізнесмен пропонував Гонтаревій механізм погашення заборгованності перед НБУ. За його словами, упродовж наступних 10 років він готовий виплатити усі борги. Утім, реакції на цю заяву не було.

Компромат

Приватизація палацу Потоцьких у Івано-Франківську

2005 року Олег Бахматюк приватизував палац Потоцьких у Івано-Франківську, у якому до того знаходився госпіталь Міністерства оборони. Ця будівля була історичною пам’яткою архітектури.

За схемою Бахматюка, вся ця історія мала б виглядати так: він будує будинок на 76 квартир для військових, які обмінює на палац. Ціна питання - 5 млн. грн. Утім, попри це, військові так і не отримали ордери на квартири.

Фейкова газифікація Західної України

У 2004-2005 роках Бахматюк і його бізнес-партнер Олексій Івченко зайнялися газифікацією невеликих міст і сіл на рідній Західній Україні. Мова йшла про 177 населених пунктів. В результаті селяни так і не дочекалися газу.

30 січня 2007 року Генеральна прокуратура за матеріалами перевірок Головним контрольно-ревізійним управлінням порушило 9 кримінальних справ проти колишнього голови НАК “Нафтогаз України” Олексія Івченка. Серед них була і справа про зловживання службових становищем Івченком та Бахматюком. За даними слідства, “Нафтогаз” перерахував 410 млн грн на рахунки компанії “Укртрансгаз”, а та, відповідно, на рахунки облгазів. Після облгази, які перерахували кошти приватним компаніям “Промбуддеталь”, ТОВ “СБ-Індустрія” та ТОВ “Будпрофесервіс” ці гроші, прозвітували про газифікацію. Однак слідство встановило, що ніякої газифікації не було. Грошей так і не знайшли.

Американські фермери

За даними ЗМІ, компанія «Omtron USA» Олега Бахматюка не виконала умови контрактів, які вона уклала з 130 американськими фермерами. Через певний час компанія і зовсім оголосила себе банкрутом. Американські конгресмени почали працювати над законопроектом, який забороняє, в тому числі і в'їзд Бахматюка в США.


Арешт майна

18 травня 2016 року Національний банк України повідомив про те, що суд заарештував майно Олега Бахматюка. 

Йшлося про суму в розмірі 4 млрд грн, яку в 2014 році банк “Фінансова ініціатива” отримав від регулятора у вигляді стабілізаційних кредитів. В якості застави було прийнято майно та майнові права юридичних осіб. Крім того, Олег Бахматюк виступив фінансовим поручителем за цими кредитами.

Сам Бахматюк спростував цю інформацію, зауваживши,  що сума позову, за якою було винесено постанову про забезпечення в суді першої інстанції Печерського районного суду в Києві становить 135,8 млн грн. Це рішення Бахматюк оскаржив.

10 млрд грн боргу перед НБУ

15 березня 2018 року голова правління НБУ Валерія Гонтарева заявила, що банки, які належать Олегу Бахматюку —“Ві Ей Бі” і “Фінансова ініціатива”, завинили центральному банку 10 млрд грн. за рефінансування.

Сам бізнесмен це спростовує і називає інформацію “маніпуляцією”.

Гроші від іноземних інвесторів

У розпорядженні ZN.UA є акт перевірки ГоловКРУ, ще в 2011 році виявила фіктивність однією з найбільших фабрик з вирощування птиці —ЗАТ “Чорнобаївська” в Херсонській області, на яку залучалися кошти у іноземних інвесторів при розміщенні євробондів.

Під час перевірки виявилося відсутність 12 споруд для утримання птиці, які за документами повинні були бути здані в експлуатацію ще в 2008 році

Кумир

Кумир Бахматюка —Олександр Македонський.

Матеріальні статки

У березні 2011 року американський журнал Forbes оцінив статки Олега Бахматюка в $ 1 млрд (7 місце серед українських мільярдерів і 1140 у світі)

У квітні 2012-го Forbes оцінив статки бізнесмена в $ 904 млн. (11-е місце в списку найбагатших українців). Згідно з даними Forbes, в 2014 році статки Бахматюка становлять $ 623 млн.

У 2018 році український Forbes оцінив статки Бахматюка в $ 138 млн.

Оточення

Близьким до Олега Бахматюка вважають народного депутата України від БПП, нині —представника Кабінету міністрів у Верховній Раді України Вадима Денисенка. Саме він контролює медіахолдинг “Картель” (“Деловая столица”, сайти dsnews.ua, depo.ua), який у 2014 році було придбано саме Олегом Бахматюком. Останній свою причетність до медіаактивів спростовує. У 2015 році Денисенко заявив, що продав видавничу групу. Кому — не сказав, обмежившись лише фразою про те, що продовжує на громадських засадах консультувати медіапроект. 

Сестра Олега Бахматюка —Наталія Василюк довгий час працює у бізнесі брата. На парламентських виборах 2014 року балотувалася до Верховної Ради за списком Блоку Петра Порошенка (№ 108).

Ірина Мельник — давній партнер Олега Бахматюка ще з часів “Станіславської Торговельної компанії”. Нині є фінансовим директором Avangardco IPL. 

Порошенко

Попри те, що близький до нього Вадим Денисенко і його сестра — Наталія Василюк балотувалися до Ради за списком БПП, стосунки із Петром Порошенком у Олега Бахматюка складають дуже напружено.

За даними  “Досьє”, саме Порошенко, а не Гонтарева не хотів, аби Бахматюк реструктуризував свої боргові зобов’язання перед Нацбанком. Причина такої неприязні президента до Бахматюка наразі невідомі.

Регалії

Лауреат загальнонаціональної програми “Людина року-2009” у номінації “Аграрій року”. 

Сім’я

Одружений. Виховує трьох доньок і сина.

Хобі

У дитинстві займався футболом. Навчався у спецкласі. Був воротарем.

Захоплюється плаванням.

Формула успіху

Як каже Олег Бахматюк, думка формує стратегію, стратегія формує перемогу. “Ніколи не заспокоюватися”, — гасло мультимільйонера.

Нові досьє

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу