Персони

10 Квітня 2019
Яковишин Леонід. ДОСЬЄ
Генеральний директор ТОВ "Земля і воля"

Леонід Яковишин, Герой України, генеральний директор ТОВ "Земля і воля", кандидат економічних наук, видатний аграрій, публіцист. Впродовж більш як півстоліття він творить на українській землі виробниче диво, що за рівнем сільськогосподарської економіки, її фінансовими показниками гідно конкурує з передовими аграріями світу.

Леонід Яковишин знає, як треба працювати, щоб досягти успіху, працюючи на землі.

Життєве кредо

Сенс життя – у створенні, а не у володінні. 

Бізнес

Генеральний директор ТОВ "Земля і воля".

Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "Земля і воля" утворено на території Бобровицького району Чернігівської області в 2000 році на базі колишнього радгоспу-технікуму і 13 реформованих розвалених КСП в селах Ярославка, Озеряни, Щаснівка, Стара Басань, Бригинці, Нова Басань, Піски, Браниця, Кобижча, а також –   Лозовий Яр Київської області та містах Бобровиця і Носівка. Основні види діяльності: виробництво рослинницької і тваринницької продукції, її переробка, будівництво та капітальний ремонт виробничих і житлових об’єктів, розвиток соціальної сфери, зовнішньоекономічна діяльність.

У господарстві (понад 32 тис. га землі) – одна з найнижчих серед сільгоспвиробників України собівартість виробництва кукурудзи (основної зернової культури), одна з найвищих заробітних плат (мінімальна – 6500 грн.) та оплат за оренду землі (18 відсотків), найкраща в області соціальна відповідальність перед громадами (створення робочих місць, ремонт доріг, допомога соціальній сфері); щорічно збільшує бюджетні відрахування на десятки мільйонів гривень.

Біографія

Народився 19 травня 1939 року в місті Козятин Вінницької області.

Освіта

Уманський сільськогосподарський інститут (1956–1961), вчений агроном.

Аспірантура Київська сільськогосподарська академія, кандидат економічних наук (за матеріалами Чернігівської області), 1984 рік.

Кар'єра

з 1961 – старший агроном, дослідно-показовий радгосп "Мирогощанський" Дубнівського району Рівненської області.

з 1962 – старший агроном-інспектор, Дубнівське територіальне колгоспно-радгоспне управління.

з 1964 – старший агроном, Рівненське управління хлібопродуктів.

з 1965 – агроном, Рівненське управління сільського господарства.

з 1966 – начальник, Костопільське районне управління сільського господарства Рівненської області.

з 1970 – директор Майнівського радгоспу-технікуму (1978 – перейменований на Бобровицький радгосп-технікум)

з 1995 і до нині – генеральний директор ТОВ «Земля і воля», створеного на базі реорганізованого Бобровицького радгоспу-технікуму, місто Бобровиця Чернігівської області.

Після закінчення навчання в Уманському сільськогосподарському інституті в 1961 році одержав направлення на роботу в Мирогощанський радгосп Рівненської області, працював на посаді старшого агронома. Невдовзі перспективного фахівця запросили  в Дубнівське управління сільського господарства – старшим агрономом-інспектором. У квітні 1966 року молодого фахівця призначили на посаду столичної номенклатури –  начальником Костопільського районного управління сільського господарства. За віком і стажем був наймолодшим начальником такого рівня.

У липні 1970 року столичний профільний Главк призначив Леоніда Яковишина директором Майнівського радгоспу-технікуму Бобровицького району. На той час матеріально-технічна база навчально-виробничого закладу не сповна відповідала вимогам підготовки фахівців сільськогосподарського профілю. Навіть урожайність зернових (16 ц/га) і надій на корову (2000 кг) – як у відсталому колгоспі. Будівництво нової бази радгоспу-технікуму зупинилося у зародковому стані. 

Новий керівник оновив команду управлінців молодими, перспективними фахівцями, в педагогічний колектив також влилося багато молодих викладачів, окремі з них пізніше очолили  виробничі галузі. На високий рівень була піднята виробнича й технологічна дисципліна. Протягом перших чотирьох років очолюваний Леонідом Яковишиним колектив подвоїв урожайність зернових та технічних культур, а окремих – і потроїв. У 1974 році господарство досягло небувалої раніше рентабельності виробництва – більше ста відсотків.

"Розморозив" молодий директор і будівництво нової бази радгоспу-технікуму на околиці Бобровиці. На  розвиток виробництва за перші чотири роки втричі збільшилися власні капіталовкладення.

У 1978 році справили новосілля на новій, взірцевій на  всю Україну, базі з прекрасним навчальним корпусом, житловим фондом на сто нових квартир з побутовими зручностями й такими ж студентськими гуртожитками на тисячу місць. І виробництво, і навчальний заклад, перейменований на Бобровицький радгосп-технікум,  стали базою для проведення різноманітних семінарів обласного, республіканського й союзного рівнів. Директор Леонід Яковишин на власному досвіді вчив студентів та колег умінню грамотно й ефективно господарювати  й сам учився  в аспірантурі – в 1983 році захистив дисертацію кандидата економічних наук.

Ще гостріше постала перед ним у 90-х роках необхідність вчитися ринковій економіці. Перший досвід виживання й розвитку в нових умовах запозичив у нині вже покійного двічі Героя Соцпраці, Героя України з Рівненщини Володимира Плютинського. Він наштовхнув і на вибір спеціалізації – виробництво зернової кукурудзи. Світовий же урок одержав від провідного фахівця відомої фірми "Піонер" зі США Мілютіна Недільковича.

Політична діяльність

З березня 1990-го до квітня 1994 р. – Народний депутат України 12 (1) скликання.

Заступник голови комісії Верховної Ради України з питань Чорнобильської катастрофи, член комісії Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю, корупцією і хабарництвом (з 1993). Групи "Аграрники", "Рада".

З квітня 1994 року – радник виконувача обов’язків прем’єр-міністра України Ю.Звягільського.

В липні 1994-го – червні 1995 років – радник прем'єр-міністра України В. Масола.

З липня 1997 р. – позаштатний радник першого заступника голови Верховної Ради України.

У переломний для України період (1990 р.) Леонід Яковишин виграв вибори по Козелецькому округу, перемігши генерал-лейтенанта, начальника політуправління Київського воєнного округу Шаригіна і першого секретаря Козелецького райкому Компартії України Немця. У парламенті першого скликання очолював аграрну групу "Земля і воля", працював у Комісії з питань боротьби з організованою злочинністю, корупцією і хабарництвом. Після закінчення каденції першого скликання Верховної Ради протягом двох років працював радником прем’єр-міністра.

У жодну нову партію не вступав. Постійно бере участь у різноманітних громадських і офіційних заходах.

Публіцистика

Будучи позапартійним, Леонід Яковишин веде активну боротьбу з корупцією, хабарництвом і управлінською та економічною недолугістю. Зокрема, із публікаціями на цю тематику неодноразово виступав у обласних газетах "Чернігівщина", "Деснянка вільна", "Гарт", "Вісник Ч", "Сіверщина", "Деснянська правда", районній газеті "Наше життя", всеукраїнських газетах "Сільські вісті" і "Голос України", аграрних журналах "Зерно" і "Farmar", має численні публікації на інтернет-порталах та у блогах.

У 2016 році вийшла з друку книга Леоніда Яковишина під назвою «З нестихаючим сердечним щемом», в якій зібрані його статті й інтерв’ю, що публікувалися в різних газетах за період з 1988-го  по листопад 2016 року.

У 2018 році побачило світ нове видання – "З нестихаючим сердечним щемом. Книга друга".

Аграрник-публіцист, маючи багатотисячну читацьку аудиторію, досліджує причини того, чому на багатій українській землі живуть бідні люди. Чому в Україні  економіка не стільки розвивається, як породжує нові, самознищувальні суспільні хвороби. Чому рідну землю-матінку виставляють на «панель» найзапекліші «патріоти», «очищені» Майданом гідності. Які трагічні наслідки можуть бути  для українського суспільства?

Автор, розмірковуючи про винуватців цього, небезпідставно згадує слова видатного філософа Платона:"В покарання за громадянську пасивність люди отримують владу злодіїв". Він добре знається на політиці, фахово відвіює з неї полову разом з цинічною брехнею й продажністю. Раціонального зерна залишається мало, але саме воно  розкриває людям очі на реальні події в суспільстві, вказує  шляхи виходу з небезпечної ситуації.  

Через видання книг публіцист хоче залишити історичну правду наступним поколінням.

Регалії і нагороди

Герой України – Звання Герой України з врученням ордена Держави (22 серпня 2004) — за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку агропромислового комплексу, досягнення високих виробничих показників, багаторічну самовіддану працю.

Орден "Знак Пошани"

Почесний ветеран України (2018)

Лауреат Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя "Тріумф" (2019) – за визначну благодійну діяльність.

Соціальна відповідальність

Протягом трьох останніх років очолюване Леонідом Яковишиним господарство на 50 відсотків щорічно піднімає зарплату працівникам, яких в середньому по року 1300.  Цього року мінімальна зарплата становить 6,5 тисяч гривень. Виплачується і так звана тринадцята зарплата.

 Торік вдвічі підняли оплату за земельні паї – до 18 відсотків від нормативної вартості паю. В залежності від розміру паю, власники землі одержали на руки (після відрахувань до бюджету) від 20 до 32 тисяч гривень. За три останні роки товариство потроїло суму відрахувань до бюджету, зокрема в минулому році приріст склав сорок мільйонів гривень. ТОВ «Земля і воля» більш як на 70 відсотків формує бюджет району, хоч землі орендує лише третину від наявної в районі.

У 2018 році витратили на будівництво й ремонт доріг загального користування понад 50 мільйонів гривень. Придбали за 25 мільйонів гривень власний асфальтний завод.

Щороку будують від 20 і більше квартир для своїх працівників. Завершується будівництво багатоповерхівки з квартирами сучасного  поліпшеного планування. Поруч зводяться ще два такі будинки.

За здоров’ям працівників слідкують два лікарі, введені у штат господарства. Вони ж організовують медичний огляд обласними фахівцями на обладнанні обласної лікарні. Лікарі визначають розміри  фінансової  допомоги на лікування, якщо таке потрібне. Для цього створений спеціальний благодійний фонд. Надається підтримка й службі невідкладної швидкої допомоги.

Сотнями тисяч щороку обраховується допомога школам, дитячим садкам, іншим соціальним закладам та громадським формуванням. Для найбільшого села району придбано пожежну автомашину, є такі і в господарстві. У найближчих планах – придбати для  сільських громад ще одну пожежну автомашину.

Господарство надало фінансову й матеріальну допомогу церковним громадам Бобровиці, Кобижчі, Щаснівки, Озерян, Ярославки та низки інших.

Для матеріальної підтримки людей, котрі потребують складного лікування або мають інші життєві труднощі, Леонід Яковишин створив благодійний фонд, який  поповнюється коштами ТОВ "Земля і воля". Майже десятиліття діє програма моральної і матеріальної підтримки ветеранів Другої Світової війни, також надається всебічна підтримка учасниками бойових дій в інших країнах, учасникам АТО та їхнім родинам, які проживають на території Бобровицького району.

Компромат

"Цікавий хід у дискусії про продаж землі зробив генеральний директор ТОВ "Земля і воля", Герой України Леонід Яковишин. За його підписом у Бобровицькому районі поширене оголошення для всіх власників земельних паїв, які уклали договори оренди з цим господарством.

У ньому говориться, що вже з цього року розмір орендної плати за пай збільшується вдвічі і встановлюється в розмірі 18 відсотків від нормативної вартості земельного паю. Звісно, інші селяни, які захочуть свій пай віддати в оренду "Землі і волі", також матимуть такі умови.

Таким чином, відомий агромагнат і переманює до себе власників паїв, і створює серйозну напругу іншим сільськогосподарським виробникам – адже фермер з 300 гектарами дати такі умови не зможе.

Сам же Леонід Яковишин в оголошенні пише: "Шановні власники паїв! Запам’ятайте, що за таких умов оренди ви протягом шести років одержите повну нормативну вартість вашого земельного паю й без продажу, а орендна плата й далі вам виплачуватиметься. І не менш важливе – збережете свою землю для нащадків. Недаремно ж наші мудрі пращури застерегли: «Не випускай землі з рук, бо діти проклянуть». Яковишин і не випускає..." Василь ЧЕПУРНИЙ ("Всеукраїнський незалежний недійний простір "Сіверщина")  

Меценатська діяльність

Леонід Яковишин неодноразово відзначений як «Меценат року» на Чернігівщині. області. Заснував у районі й наповнив коштами Благодійний фонд для надання допомоги тяжко хворим та іншим малозабезпеченим людям. Виступив спонсором видання книг Дмитра Головка «Співучі Піски», роману Григорія Войтка «Безбатченки», книг публіциста Бориса Кириченка, одним із спонсорів збірки «Не бував ти у наших краях» –  про минуле й сучасність Бобровицького району, книги ста пісень «Примчу на білому коні» Сергія Дзюби та інших.

Хобі

"Моє хобі – це улюблена робота, без неї я просто не уявляю свого життя!" – говорить Леонід Яковишин.

Нові досьє

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу