Группы влияния

19 Октября 2018
Уряд підвищив на 23,5 % ціну на газ для населення. Що це означає?
Від 1 листопада 2018 року Кабмін підвищив ціну на газ для населення ціна на газ для населення становитиме 8550 гривень за 1 тисячу кубічних метрів. Відповідне рішення уряд схвалив на засіданні 19 жовтня. Це означає, що ціни на газ зростуть на 23,5%. Нині тариф на газ для населення в Україні становить 6,9579 грн за 1 кубометр, він буде збережений до 1 листопада.

Про це повідомляє ТСН.

Навіщо це зробили

Найголовнішою причиною, чому ціна була підвищена – від України цього вимагав МВФ. Підвищення вартості газу до ринкової для населення було однією (не єдиною) з умов для отримання чергового траншу кредиту від валютного фонду. Оскільки цього не сталося, МВФ призупинив програму кредитування, термін якої мав сплинути у березні 2019 року. 

У Кабміні розповіли, що спочатку МВФ взагалі вимагав прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості – тобто збільшити їх на 60% від нинішньої вартості. В уряді від початку розуміли, що це вкрай ударить по гаманцям населення та настрій українців, що особливо небажано у передвиборчий рік. Тому там доклали чимало зусиль, щоб досягти так званого "компромісу" у 23,5%. 

Як пояснюють підвищення в уряді

В уряді зазначають, що необхідність таких заходів викликана тим, що у 2006-2013 роках були

В уряді пояснили зростання ціни на газ, звинувативши попередню владу
взяті мільярдні доларові кредити, які не були тодішньою владою спрямовані на розвиток економіки, а були "розтриньканні і витрачені на "проїдання"".

"Безвідповідальність тодішніх чиновників, зробила сьогодні заручниками простих українців. А тепер настав час повертати ці борги", - йдеться у заяві Кабінету міністрів.

У наступні п’ять років Україна має віддати більше 30 мільярдів доларів. Зазначається, що нинішній уряд уже розпочав знижувати боргове навантаження, проте співпраця з МВФ все ще є необхідною для України. "Без кредиту МВФ країна опинилася б на межі банкротства", - підкреслюють урядовці.

Чи отримає Україна гроші від МВФ

Вірогідніше за все. Вже через кілька годин після того, як уряд оголосив про своє рішення щодо газу, Міжнародний валютний фонд опублікував заяву, що

МВФ оголосив про надання Україні багатомільярдного кредиту
домовленість з українською владою про нову 14-місячну програму підтримки економічної політики stand-by (SBA) вже досягнута. Наразі йдеться про 3,9 млрд доларів, які Україна може почати отримувати у 2019 році.

Проте в МВФ підкреслюють, що будуть уважно слідкувати, чи дотримається український парламент рекомендацій фонду щодо схвалення державного бюджету на наступний рік. Далі - засідання ради директорів (орієнтовно початок 2019) та остаточне схвалення нової програми кредитування. Щодо газу є ще один нюанс - МВФ очікує від уряду, що ціна на газ для споживачів не просто буде відображати ринкові тенденції, а й буде збережена підтримка малозабезпечених споживачів.

Субсидії

Субсидію на загальних умовах можуть отримати ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця. Також право на допомогу матимуть ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку. На 30% понаднормової площі матимуть право громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, хто досяг пенсійного віку чи отримує пенсію за вислугою років, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу за інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

При розрахунку житлової субсидії не будуть враховані до сукупного доходу сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, яка в рік складає до 2500 гривень за голову. В разі відсутності доходів через хворобу чи інші життєві обставини визначення права на отримання субсидії відводиться до компетенції відповідної комісії.

Зміни також стосуються сплати обов’язкового платежу. Від 1 жовтня 2018 року якщо вартість фактично спожитої послуги менша обсягу обов’язкового платежу, субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги. Для прикладу, якщо розмір обов’язкового платежу за певну послугу становить 200 гривень на місяць, але домогосподарство реально її спожило тільки на 120 гривень, сплаті підлягатиме фактичний обсяг споживання, тобто 120 грн". 

Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:

 Безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу. Комісія з питань призначення житлових субсидій вправі прийняти позитивне для заявника рішення.
 Безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості
 Громадяни, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ, що підтверджується документально. Тоді субсидію в Україні домогоподарство, де зареєстрована така особа, має змогу отримати на загальних умовах.
Якщо субсидію на новий рік 2018-2019 рр уже призначено, то її розмір на опалювальний сезон управління соціального захисту населення у жовтні розрахує автоматично, без повторного звернення з документами. Розмір своєї субсидії можна дізнатися он-лайн – на сайті subsidii.ioc.gov.ua 

!-- discarded //-->