Блоги

26 Липня 2019
Чим не вгодив мер Кличко президенту Зеленському?
Офіс президента України зажадав від Кабінету міністрів звільнення Віталія Кличка із посади голови Київської міської державної адміністрації. Таким чином, Зеленський вирішив піти шляхом Кучми і Януковича – позбавивши столичного голову крісло керівника КМДА

24 липня голова Офісу президента України звернувся до уряду із проханням звільнити Віталія Кличка з посади голови КМДА. Прес-секретар Володимира Зеленського Юлія Мендель пояснила цей крок наміром провести ротацію інших голів обласних державних адміністрацій. Утім, на відміну від останніх у Києві посаду голови міської державної адміністрації суміщає голова міста. Так ще 2003 року визначив Конституційний суд. Зрозуміло, що команді Зе не терпиться взяти під контроль столицю. Для цього вони навіть  запровадити двовладдя у Києві – до наступних виборів міського голови. І, схоже, цьому ніхто вже не зможе завадити.

Володимир Зеленський – не перший із українських президентів, який намагається взяти під свій контроль Київ. У далекому 2002 році команда Народно-демократичної партії, близької до Леоніда Кучми, намагалася відсторонити від посади голови КМДА Олександра Омельченка, який суміщав її із посадою міського голови. У один із днів Сан Санич вирішив вилетіти за межі України і вже у аеропорту «Бориспіль» його застала звістка: указом президента Кучми в.о. голови КМДА призначений Юрій Шовкун. Омельченко розвернув свою машину (слава Богу, що не літак, як свого часу Примаков над Атлантикою) і поїхав до Леоніда Даниловича. Тоді цю справу вирішили на користь Омельченка. Через вісім років ситуація повторилася. Команда Віктора Януковича спершу завела Олександра Попова у КМДА у статусі першого заступника голови Леоніда Черновецького. Тоді ніхто не протестував, що єдиним керівником столиці вже як голова КМДА став Попов, хоча де-юре міським головою лишався Черновецький.

На початку липня 2019 року голова Офісу президента Андрій Богдан публічно заявив про намір розділити у Києві посади міського голови та голови міської держадміністрації. Утім, для цього потрібно буде внести зміни до чинного законодавства Верховною Радою. Що після створення «Слугою народу» однопартійної більшості у парламенті зробити буде зовсім не складно.

Віталій Кличко каже, що у разі, якщо такий розподіл повноважень станеться, він наполягатиме на проведенні дочасних виборів у столиці. Мовляв, лише жителі столиці мають вирішити, хто керуватиме виконавчим органом у столиці – міський голова чи голова КМДА. Однак, враховуючи приголомшливу перемогу кандидатів у народні депутати від «Слуги» у Києві, не важко здогадатись, якими будуть результати виборів столичного голови. Тому ж Олександру Ткаченку, якому давно вже пророкують крісло голови української столиці, достатньо буде лише висунутися на вибори міського голови від партії «Слуга народу».

Чим же не влаштовує Віталій Кличко команду нинішнього президента Володимира Зеленського. Хтось каже, що екс-художній керівник «Кварталу 95» образився на столичного голову за жарт на дні народженні у Ігоря Суркіса. Начебто у грудні 2018 року «кварталівці» розважали гостей, і чемпіон світу, звертаючись до Зеленського, запитав: «Якщо ти станеш президентом, хто ж тоді буде нас розважати?». Так це чи ні – знає лише сам президент України. Очевидно, у ситуації із Кличком все банальніше – команда Зе на виборчому куражі вирішила взяти під контроль столицю ще до виборів столичного голови. Столичний бюджет, будівництво, контроль над інфраструктурою – у Зеленського дуже добре розуміють, що все це потрібно перебрати на себе до того часу, поки рейтинг і нинішнього президента і політичної партії, яку він заводить у владу, знаходиться на піковій позначці.

Цілком очевидно, що боротьба із Кличком у команди Зе буде непростою. Колишній чемпіон світу з боксу навряд чи здасться без бою. А особливо ті, хто нині стоїть біля столичного голови. Теоретично команда Кличка розуміє, що каток під назвою «Слуга народу»  нині може їх рознести вщент. Тому в інтересах Кличка – апелювати до громадськості. Не певен, що Віталію Володимировичу нині потрібні дочасні вибори в столиці. Радше Кличко хоче, аби вони відбулися як і належить – восени 2020 року, коли рейтинг «Слуги народу» може піди донизу. 

Нові досьє

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу