Персони

23 Вересня 2020
Хто така Олена Зеленська?
Найголовніше - про першу леді України

6 вересня 2003 року в оточенні Олександра Пікалова, Сергія Шефіра, Юрія Корявченкова, Олени Кравець та своїх батьків Володимир Зеленський з’явився у криворізькому дворі Олени Кіяшко. Вдягнутий у світлий костюм і краватку із букетом у руці, майбутній президент був готовий до весільної церемонії. 

Восьмирічний роман із Оленою, яка вчилась з ним у паралельному класі, добігав кінця. Позаду були десятки спільних поїздок на концерти та фестивалі КВК, веселі компанії та тимчасові розлуки. Попереду - спільне життя, підкорення вершин у шоу-бізнесі та статус першої леді України.

Певен, аби 17 років тому хтось сказав Олені, що її чоловік стане президентом України, а вона - першою леді, вона б точно покрутила пальцем біля скроні. Принаймні, в 2003 році це виглядало як утопія. 

Попри навчання у паралельних класах криворізької гімназії № 95, знайомство Володимира та Олена відбулося вже після школи. Він вчився на юриста у Криворізькому економічному інституті, вона - на архітектора у Криворізькому університеті. Актор “Кварталу 95” і давній друг Зеленського - Олександр Пікалов твердить, що для того, аби познайомити Володю з Оленою він попросив у останньої для перегляду відеокасету. А повернув її вже Зеленський. Саме так, мовляв, і зав’язалася дружба, яка потім переросла у восьмирічний роман та шлюб. Хоча Зеленська згадує, що все було значно простіше вона йшла з подругою вулицею, а Володимир назустріч із хлопцями. “Ми жили в одному районі. Так слово за слово ми і познайомилися, почали спілкуватися, а потім - зустрічатися. Спочатку не була налаштована на якісь стосунки, але він свого добився”, - каже вона. 

Хоча університет Олена Кіяшко й закінчила із червоним дипломом, їй так і не судилося стати архітектором. Як зрештою не став юристом і Володимир Зеленський. Натомість у майбутнього подружжя був спільний інтерес до КВК, на основі якого і з’явилась “Студія Квартал 95”. Він - художній керівник, вона - один із авторів сценаріїв для “Вечірнього Кварталу” та “Жіночого Кварталу”. 

2005 року Олена народила Володимиру доньку Олександру, а 2013 року - сина Кирила. До слова, Олександру хрестив чоловік Олени Кравець - Сергій, а заодно, оскільки Зеленська була не хрещена, то її хресною стала Кравець. 

Діти Зеленських навчаються у елітній “Новопечерській школі”.

Донька Зеленських встигла вже “засвітитися” на телеекрані у програмі “Розсміши коміка” та знятися у кіно. 2016 року у татовому проекті вона виграла 50 тис. грн, які вона віддала на благодійність. Участь доньки у грі стала несподіваною для самого Володимира. 


До президентських виборів Зеленська перебувала у тіні свого чоловіка. Вона уникала зайвої публічної і категорично була проти участі чоловіка у виборчій кампанії.  

Де-юре на час виборів дружина Володимира володіла 0,01% ТОВ “Студія Квартал-95”, а також мала четверть ТОВ “Зеларі Фіш”, яке займається, згідно з основним видом діяльності, переробленням та консервуванням риби, ракоподібних і молюсків. Також вона - акціонер Aldorante Limited і бенефіціарний власник у Film Heritage inc, San Tommaso S.R.L. Її батько - Володимир Кияшко раніше керував ТОВ “Криворіжмонолітбуд” і ТОВ “Техноімпульс”, які виробляють будівельні металеві конструкції та бетонні розчини. Після перемоги “Слуг народу” на парламентських виборах 2019 року Кияшко став помічником народного депутата Олега Бондаренка на громадських засадах.

Зеленська, очевидно, боялася, що похід Володимира у президенти змінить і чоловіка, і їхні стосунки, і їхнє життя. Зеленська, як ніхто інший, добре знала свого чоловіка, його сильні і слабкі сторони. А тому вона до останнього сподівалася, що Володимир відмовиться від балотування у президенти. “Ти з глузду з’їхав?”, - перше, що вона запитала, коли Зеленський почав говорити про президентство. 

Олена навіть і не здогадувалася, що саме 31 грудня 2018 року чоловік лише артикулював своє бажання - “Я йду у президенти!”. Про заяву вона дізналася наступного дня із соцмереж. “Ми були якраз на лижах у Франції, спокійно зустріли Новий рік, випили шампанського та пішли спати. А зранку я в соцмережах бачу цей шквал, була дуже здивована і спитала: а можна було мене попередити, щоб я підготувалася морально. А він каже: “А я тобі нічого не говорив? Я забув”.

Річ у тім, що вони були в турі й записали це оголошення в іншому місті після концерту. Ми не бачилися до Нового року, бо він був в турі, і він забув мені сказати. Тому на мене чекав сюрприз”, - розповіла згодом Зеленська у інтерв'ю BBC Україна.

Утім, як би там було, але саме в новорічну ніч 2019 року життя Зеленської змінилось. Раз і назавжди. Із тіні свого чоловіка їй довелося виходити у публічну площину. Спершу поява у кадрі при висуненні Володимира від “Слуги народу” у президенти, потім - супроводження його під час поїздки у Париж на зустріч із Макроном, а затим - тріумфальний вихід на сцену “Паркового” в день перемоги Володимира на виборах і подяка від чоловіка. Однак за цим “глянцем” був тролінг Олени у соцмережах, внесення її у базу “Миротворець” за репост кількарічної давності за день до виборів, спроби опонентів Зеленського деморалізувати його дружину. Сама дружина Володимира пояснювала цю прикрістю недосвідченістю у користуванні Facebook.

Читайте також: Зеленський Володимир. Досьє

20 квітня 2020 року “Миротворець” вказав, що Зеленська - “інформатор бойовиків незаконних збройних формувань”, бо поставила на своїй сторінці інформації від російських ЗМІ, що просили винагороду надсилати інформацію про переміщення українських військ”. Олена намагалася виправдатися, мовляв, 2014 року вона не знала технічних особливостей Facebook і насправді вона обурювалася діями російських пропагандистів. Через день “Миротворець” видалив Зеленську зі свого “чорного списку”. 

Вже за місяць, 20 травня, в день інавгурації Володимира Зеленського, Олена з’явилася на публіці у білому вбранні від дизайнера Артема Клімчука. Тоді як перша леді вона дебютувала і у Instagram. Ще до перемоги її чоловіка вона повторювала, що боїться політики і хотіла б і далі лишатися авторкою сценаріїв “Студії Квартал 95”. І в день інавгурації було помітне хвилювання Олени. Вона сиділа у гостьовій ложі Верховної Ради поруч із чотирма президентами України - Петром Порошенком, Віктором Ющенком, Леонідом Кучмою та Леонідом Кравчуком із дуже серйозним виразом обличчя і, певно, прощалась зі своїм спокійним життям. 

Відтоді кожен вихід Олени на публіку, її одяг та взуття стають предметом прискіпливого обговорення у соцмережах. Утім, як би себе скромно не поводила перша леді України, ставлення українців до неї формує її чоловік. Від його дій, від його висловлювань, від його успіхів чи поразок формується і ставлення до Зеленської. В своєму новому статусі вона намагається опікуватися і культурою, і освітою, і медициною. Вона намагається бути щирою і відвертою. Як того і вимагає її нинішній статус. До того ж, як зізнався Володимир Зеленський у інтерв’ю Дмитру Гордону, коли поруч немає його дружини, він відчуває себе інвалідом. “Вона вважає, що не сильно впливає на мене, але на насправді – так. Я їй дуже довіряю”, - каже він. “Я люблю її, як самого себе. А коли твоя жінка дарує тобі дітей, ти розумієш, що, блін, ти любиш дітей навіть більше, аніж себе, це – катастрофа! Я ні на що не готовий, щоб їх втратити”, - зізнався Володимир.

Хоча сама Зеленська доволі скромно оцінює свою роль при Володимирі. Каже, що може з ним і посваритись, і подебатувати на політичні теми, а може його і підтримати. “Він - дуже чесний і трудоголік”, - так характеризує свого чоловіка Олена і додає, що він не вміє розслаблятися. “Це тільки видається, що він веселун і балагур, але коли ми їдемо на відпочинок, то лише день на третій його відпускає і він спокійно може подивиться довкола”, - зізнається Зеленська.

12 червня 2020 року Офіс президента України оголосив про те, що перша леді захворіла на COVID 19. Як пізніше стало відомо, на коронавірус перехворів семирічний син Зеленського - Кирило.

На цьому тлі в медійному просторі стала тиражуватися інформація про начебто вагітну прес-секретарку президента Юлію Мендель і можливий її роман із Володимиром. Преса посилалася на слова лідера партії “5.10” Геннадія Балашова, який заявив про це публічно. Речниця глави держави змушена була записати відеозвернення, у якому спростувала усі чутки про своє “цікаве” становище, і зізналася, що її маму через ці чутки ледь не вхопив інфаркт. Як на це реагувала Олена Зеленська - невідомо. Практично все літо 2020 року вона перебувала поза публічною площиною. Поруч із Володимиром вона з’явилася лише 24 серпня, в День незалежності України. 

За кілька днів, 28 серпня, Олена Зеленська нагадала про себе у акаунті в Instagram. Вона опублікувала фото незадоволеного кота, який начебто у такий спосіб реагує на появу її фейкових акаунтів у мережі. “Останнім часом уже декілька разів натрапляла на нібито “мої” дописи або коментарі в соцмережах і Telegram-каналах. Розумію, що не можу на це впливати: вони з'являтимуться, незалежно від мого бажання чи згоди. Але дуже не хочу, щоб один з таких фейків когось образив чи ввів в оману.

Тому – офіційно про мене в соцмережах.

У мене є сторінка у Facebook (допис на якій ви власне зараз і читаєте) та в Instagram – @olenazelenska_official. Уся інформація “з перших уст” – тут.

Інших офіційних сторінок у будь-яких соцмережах або Telegram-каналів, як і каналу в YouTube, у мене немає. Якщо щось зміниться – обов'язково повідомлю!

А всім моїм підписникам у Facebook та Instagram дякую, що ви зі мною”.

Поза всяких сумнівом, Олена була і лишається одним із архітекторів кар’єри Володимира Зеленського. Однак котик у її акаунті - свідчить про те, що Олена втомилася від політики та зайвої уваги до своєї персони. 

Сергій Руденко

Нові досьє

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович