Персони

20 Лютого 2018
Хто такий "апостол" Мунтян
В Україні з 1997 року діє харизматична деномінація "Духовний центр "Відродження". Засновник і лідер "Відродження" Володимир Мунтян іменує себе "тринадцятим апостолом".

"Апостол" стверджує, що він силою своєї молитви може вилікувати всі види онкологічних захворювань, важку інвалідність, алкоголізм, наркоманію, СНІД. Сеанси зцілення проходять на молитовних зборах "Відродження" - крусейдах (від англійського crusade, "хрестовий похід"). Для крусейдів "Відродження" орендує палаци спорту та великі конференц-зали. Участь в крусейдах платне. Адепти жертвують "цілителю" великі суми і нерухомість.

Зцілює Мунтян таким чином. Зі сцени він оголошує, що "в ім'я Ісуса Христа" велить зникнути раковим клітинам, ВІЛ-інфекції. Рок-група виконує молитовний спів. Аудиторія приходить в несамовитість. В цей час до Мунтяна на сцену підводять "невиліковно хворих" людей. Мунтян вимовляє молитву власного твору, накладає на хворих руки. Люди трясуться в невротичний пароксизмі, потім падають. Їх під руки відводять в зал. Вважається, що після дотику Мунтяна вони позбавляються від своїх недуг.

У 2012 році "Відродження" було вигнано з ганьбою з Української міжцерковної ради (УМР) - об'єднання п'ятидесятницьких деномінацій країни. "Надмірний акцент на практиці звільнення віруючих людей від родового прокляття і обіцянку зняти "порчу", "вінець безшлюбності", “прокляття убогості" і інше може бути віднесено до окультної практики, - йдеться в заяві УМР. - Під час проведення Мунтяном молитви за звільнення від демонічної сили "звільненими" часто є одні й ті ж люди, що може свідчити про те, що справжнього духовного звільнення вони не отримують". Християни віри євангельської України виявили в “служінні” Мунтяна ознаки деструктивного маніпулювання. “Зокрема, використання прийомів психологічного тиску і маніпулювання свідомістю, постійне підкреслення переваг свого служіння, надмірне прив'язання людей до своєї персони і очолюваної ним організації, формування культу особистості, обіцянка Божого благословення (як правило, у сфері здоров'я, фінансів) в разі пожертвування великий суми", - йдеться в тому ж документі.

У 2014 році, після обрання мером Києва Віталія Кличка, адепти Мунтяна провели крусейд біля будівлі київської мерії на Хрещатику. "Боже, благослови Віталія Кличка і всіх депутатів київської міськради! Господи, спаси і допоможи президенту Петру Порошенко!" - вторили адепти Мунтяна своєму "апостолу".

У 2016 році на Мунтяна завели кримінальну справу про шахрайство, проте у вересні 2017 року Мунтян заявив про своє бажання балотуватися в мери Києва. На зборах "Відродження" були помічені представники заснованої мером Львова Андрієм Садовим партії "Самопоміч" - віце-спікер Верховної ради Оксана Сироїд і глава фракції "Самопомочі" в Київській міськраді Андрій Гусовський.

Голова Російського об'єднаного союзу християн віри євангельської (РОСХВЕ) єпископ Сергій Ряховский пояснює високий політичний старт "апостола" достатньою кількістю накопичених Мунтяном грошових знаків. "Він досить обібрав людей, щоб мати багато грошей і використовувати ці гроші в свої політичні амбіції, - сказав Ряховский "НГР". - Його мета стати депутатом, мером або главою якого-небудь району. Корупційна обстановка в країні цьому сприяє. У еліти України є певні очікування щодо Мунтяна. Він цим колам зручний і зрозумілий: у нього є гроші і при цьому немає ні сорому, ні совісті".

"Російський об'єднаний союз християн віри євангельської ще в 2013 році оголосив, що не вважає Мунтяна протестантом, християнином і взагалі віруючим, - продовжує Ряховский. - Це шахрай як в духовному, так і в кримінальному сенсі. Але ми змушені згадати про нього зараз. Це стосується розпочатої Мунтяном в Україні великої політичної гри і його намірів розвернутися в Росії. Він хоче відкрити в нашій країні свою централізовану організацію. За російськими законами централізована релігійна організація створюється на загальних зборах місцевих, регіональних організацій такого роду. У Мунтяна є прихильники в центральній частині Росії, Петербурзі, Поволжі, Кіровської області, на півдні нашої країни. Його російські прихильники це люди, які відколювались від протестантських Церков, були спокушені вченням і псевдозцілюющою харизмою Мунтяна. Але Мунтян зіткнувся з важливою проблемою. Якщо намісник "апостола" в чомусь йому не догоджає, він його зміщує. його намісник в Білорусі прозрів, порвавши з "Відродженням" і став викривати лжецілителів.

В середині січня ц.р. Мунтян у себе в Facebook прокляв капелана Збройних сил України в зоні АТО Геннадія Мохненка, єпископа п’ятидесятницької "Церкви Божої". Мохненко багато років викриває “Відродження” та його “апостола”. Він недавно звинуватив "апостола" в насильстві і назвав його духовним аферистом. “Я памперс на твій рот одягну. Навчишся і людей поважати і говорити ввічливо”, - відповів на це Мунтян. "12 або 13 років тому, коли “зірка”  Мунтяна тільки зійшла на українському небосхилі, я запросив його до мене в Маріуполь, - розповів "НГР" Мохненко. - Я пообіцяв, що оплачу бізнес-клас в літаку, зніму йому номер в кращому готелі, обіцяв підігнати до аеропорту лімузин, в цілому, вліз в борги. Ось навіщо. "Церква Божа" працює з дітьми - інвалідами, наркоманами, безпритульними, інвалідами по зору і слуху. Я був готовий надати Мунтяну фешенебельний зал з величезною аудиторією людей з інвалідністю. Я пообіцяв йому, що якщо він підніме на ноги кого-небудь з дітей-інвалідів, то я продам свій будинок і пожертвую всі виручені гроші "Відродженню". Моя пропозиція дотепер не затребувана. З чого я зробив висновок, що Мунтян - аферист і абсолютно аморальний тип. Українці клюють на цього афериста, тому що здоров'я для людей зараз найважливіша потреба. Мною зібрано величезну кількість фактів по ньому. Крім шахрайства, це і сексуальні скандали. найближче оточення говорить про хамське ставлення Мунтяна до віруючих, про що вживається їм без сорому матірну лайку. Хлопець побудував ефективну фінансову піраміду, "МММ" під християнським прикриттям. В Україні ліберальне релігійне законодавство, а аферисти типу Мунтяна - негативна сторона цього гарного за своєю суттю явища”. Як сказав Мохненко, до Мунтяна приходять політики і цікавляться його паствою як потенційним електоратом: "Прибіжить який-небудь депутат на молитовне зібрання, покричить що-небудь, і екзальтована публіка готова за нього голосувати".

На крусейди до Мунтянп приїжджали відомі пастори-харизмати з-за кордону. Своїм учителем Мунтян називає канадця Крейга Питтса. У 2013 році на організований Мунтяном в київському палаці спорту коледж "Гора Мойсея" приїжджав американський харизмат Ральф Нейбор, автор концепції осередкової моделі Церкви, яку використовує Мунтян. Нейбор подякував Мунтяна за те, що той пожертвував зібрані з адептів 500 тис. дол. південнокорейському пастору Девіду Йонг Чо, духовному наставнику Нейбора. Цілительська практика Мунтяна нагадує аналогічні дії іншого статусного гостя крусейдів «Відродження», канадського пастора арабського походження Бенні Хінна. Хинн запевняє послідовників, що вилікує їх від усіх хвороб, в тому числі і дистанційно, через телебачення. У Хінна Мунтян запозичив і концепцію “родового прокляття”. Християни віри євангельської та інші протестанти зарубіжжя неодноразово звинувачували Хінна в шахрайстві і викривали в помилкових прогнозах. Хінн передбачав смерть Фіделя Кастро в 1990 році, підписання мирного договору між Ізраїлем і Сирією в 2000 році, у цілковитій ліквідації гомосексуалізму в США в 1995 році. У 2013 році Хінн зажадав у своїх шанувальників пожертвувати йому 2,5 млн дол., щоб розрахуватися з боргами. "Зараз всі серйозні християнські діячі уникатимуть Мунтяна", - вважає Геннадій Мохненко.

Независимая газета, 7 лютого 2017 р.

 

 

Нові досьє

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich