Персони

19 Червня 2019
Кузяра Сергій Володимирович. ДОСЬЄ
Голова Української частини Українсько-Китайської ділової ради

Народився 12 грудня 1973 року у родині шахтарів. Батько Володимир Кузяра у 17 років переїхав із Західної України на Донбас. Пройшов шлях від звичайного шахтаря до гендиректора державного холдингу "Макіїввуголь", який очолював до 1995 року. Мати працювала бухгалтером у "Державному інформаційно-обчислювальному центрі" Мінвугілля у Маківїці.

Сергій Кузяра закінчив Донецький політехнічний інститут за спеціальністю «підземна розробка місцезнаходжень корисних копалин». Вчився за обміном у Західній Вірджинії в США, закінчив Києво-Могилянську бізнес-школу.

Кар’єра та бізнес

Перше місце роботи – компанія"Маквуглекокс", де працював його батько. Також працював технічним директором державної компанії "Спецшахтобуріння", у 1998 році очолив її дочірнє підприємство – "Вуглетехпереозброєння". Наступними кар’єрними етапами була посада директора компанії "Октябрьуглепоставка" у місті Кіровське.

Спеціалізація Сергія Кузяри – збут та закупка матеріально-технічної бази.

На початку 2000 пішов працювати у приватний сектор – став працювати менеджером в "АРС-Холдинг", що належить бізнесмену Ігорю Гуменюку.

Після того, як Гуменюк продав "АРС" Ринату Ахметову, Кузяра почав у партнерстві з Гуменюком власний бізнес. Так, наразі він має долі у вугледобувному підприємстві ТОВ "Краснолиманське" у Родинському Донецької області, а також у Донбасенерго, яка перебуває на окупованій території.

До 2011 року працював у вугільній компанії Гуменюка "Інвестиції і розвиток". С 2011 року почав працювати на старшого сина екс-президента Олександра Януковича. Перебуваючи радником міністра енергетики та вугільної промисловості, він входив до топ-менеджерів підприємств Януковича-молодшого Донбаський розрахунково-фінансовий центр та МАКО-холдинг.

Після того, як ДРФЦ був ліквідований, Кузяра став власником 100% акцій компанії "Продакс". Протягом 2012 року компанія виграла державні тендери на суму понад 152 млн гривень. Її єдиним конкурентом була компанія "Східвуглемаш", яку теж пов’язували з Олександром Януковичем.

Восени 2018 року був призначений головоюукраїнської частини українсько-китайської ділової ради

За інформацією Державіаслужби, Кузяра є власником чотиримісного літака Diamond DA40.

Зв’язки

2014 року Сергій Кузяра балотувався до Верховної Ради за списком партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна". Проте політсила не пройшла до парламенту. Нині Кузяра є членом команди ГО "Розвиток", яку очолює кандидат у президенти Сергій Носенко. Носенка вважають людиною Валентина Наливайченка, а того, своєю чергою, називали технічним кандидатом Юлії Тимошенко.

Був радником кількох міністрів енергетики, зокрема, міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького.

Сергія Кузяру у пресі називають топ-менеджером Олександра Януковича, на якого він працював з 2011 року. Також його креатурою називають "міністра вугілля та енергетики ДНР" Руслана Дубовського, з яким він вів переговори щодо поставок вугілля з окупованої території. Окрім того, Кузяру пов’язують з Віктором Медведчуком та Костянтином Григоришиним.

Нині Сергія Кузяру називають радником секретаря РНБО Олександра Данилюка з енергетичних питань.

Скандали

Як пишуть ЗМІ, Сергій Кузяра фігурував у низці скандалів.

Так, він замішаний у корупційній схемі зі створення шахт-двійників. Суть схеми в том, що на базі державного підприємства створюється однойменне ТОВ, яке працює на пластах державної шахти, але операційні видатки, включаючи купівлю обладнання, бере на себе державна шахта, яка потім показує збитки. У 2003 році за такою схемою було створене ТОВ "Краснолиманське", яким володіли Сергій Кузяра та Ігор Гуменюк.

Загалом за цією схемою з державної власності було виведено майже усі прибуткові державні шахти.

Також Сергія Кузяру підозрювали у схемах щодо поставок вугілля з непідконтрольної території України. Суть схеми полягала в тому, що вугілля, добуте у так званих «ДНР» та "ЛНР", вивозилося до Росії, а потім продавалося до України через кіпрську офшорну компанію Neocar. Причому купувалося вугілля на 6$ на кожній тонні дорожче, ніж пропонували інші постачальники, та ще й гіршої якості. Потенційний заробіток на такій схемі - 5-7$ млн щомісяця.

Сергій Кузяра разом із представником президента у Кабміні Андрієм Герусом готували "енергетичні тези" для першого засідання РНБО при новому президенті. Зокрема, обговорювались питання приватизації державних шахт, які лобіює олігарх Ігор Коломойський. І хоча Кузяра 2014 року мав конфлікт з людьми Коломойського (зокрема, ті захопили шахту "Краснолиманська", змінивши менеджмент), сьогодні він намагається бути корисним новій команді.

Нові досьє

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу

Яценко Володимир Анатолійович. ДОСЬЄ

FROM TEXAS TO WYOMING: UKRAINIAN SERHIY TRON OPENS A NEW DATA CENTRE IN THE USA

Від Техасу до Вайомінгу: українець Сергій Тронь відкриває новий дата-центр у США

Nykyta Izmaylov

Ізмайлов Никита. ДОСЬЄ

Арестович Олексій. ДОСЬЄ

Rudenko Serhii. PROFILE

Реклама

Партнери