Персони

10 Червня 2018
Портников розповів, як охороняв Єльцина
Віталій Портников, скріншот: Еспресо

Віталій Портников, скріншот: Еспресо

Та як Путін зробив з його статті свою передвиборчу програму

Працюючи в 90-их рр. у Москві український журналіст Віталій Портников був свідком та безпосереднім учасником багатьох важливих історичних подій і процесів. Також він особисто спостерігав становлення й занепад тогочасних російських політиків.

Про це відомий публіцист, журналіст і письменник розповів в ефірі щотижневої програми "Досьє" з Сергієм Руденком на телеканалі Еспресо.TV.

Зокрема, першого й останнього президента Радянського Союзу Михайла Горбачова він запам'ятав, як людину з хаотичним мисленням, але при цьому живу й достатньо людяну особистість.

"Що мене у Горбачові лякало, це те, що він не міг чітко сформулювати думку. Це була людина-хаос. І це для мене була величезна проблема. Я завжди думав, як людина із таким хаотичним мисленням може структурувати державу, яку вона реформує. І це я бачив з самого початку", - зазначив Портников.

Водночас, за його словами, своє невміння сформулювати думку Горбачов "камуфлював" власними "акторськими здібностями".

"Що я ще бачив. І що мені було цікаво: він (Горбачов - ред.) виглядав живою людиною, що не часто побачиш у політиці. Але ця жива людина проглядалася тільки тиоді, коли він був з Раїсою Максимівною. Вона робила його живою людино. Він був у неї щиро закоханий. Це було видно", - зауважив Портников.

Що стосується Бориса Єлицина, то його журналіст пам'ятає жорстким прагматиком, який за будь-яку ціну не бажав "відпускати" Татарстан, Чечню та Україну. І саме це, вважає Портников, пізніще зумовило загарбницькій війни Росії на пострадянському просторі. При цьому "демократія" у цій країні, на його думку, закінчилася, ще 1993 року, коли Єльцин "порушив усі закони, Конституцію Росії" й "фактично пішов на переворот із застосуванням збройних сил".

"Я добре знав Єльцина. Чимало розмовляв з ним особисто. Причому, кілька разів це було в критичних ситуаціях. Я навіть охороняв його за проханням його охорони - серед інших журналістів. Коли його (у 1990 році - ред.) обирали головою Верховної Ради Російської Федерації. Виявилося, що у нього просто немає фізичної охорони. Був такий епізод. Він навіть є на телевізийних плівках. Так що я завжди вважав, що Єльцина цікавить тільки влада. Демократію він використав щоб цієї влади досягти", - додав Портников.

Отримання президентської посади Володимиром Путіним він оцінює і як волю Єльцина, і як операцію ФСБ.

"Березовський, як на мене, завжди був пов'язаний з цією організацією (з ФСБ - ред.)", - наголосив Портников.

Основою ж програми Путіна, яка кандидата в президенти, за словами журналіста, стала його власна авторська стаття:

"Тоді я написав статтю "Каудильйо". Вона була надрукована у "Дзеркалі тижня". І в скороченому вигляді, без цієї назви у московській газеті "Вєдомості" я виклав ці тези. В яких я описав, яким буде наступне правління Путіна. Я в принципі не помилився... Мені 1999 року вдалося повністю передбачити увесь шлях політичного розвитку Російської Федерації на наступні десятиріччя.

Путін прочитав цю статю. Тодішній головний редактор показав її Путіну на нараді. І ця стаття стала основою політичної програми Володимира Путіна "Росія-2000" на його інтернет-сайті. Там не було про пізньофранкістську Іспанію - в цій моїй статті у "Вєдомостях" - там було просто викладено тези, як буде Росія будуватися. Виявилося, що ці ідеї, які по суті є фашистськими ідеями, вже тоді були близькі Путіну як політику". 

Нові досьє

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу