Блоги

02 Січня 2020
Рік України під знаком Зеленського
Рік тому навряд чи хтось в Україні міг припустити, що 2019 рік стане роком перемоги Володимира Зеленського та його команди. Заява про намір балотуватися в президенти України, яку художній керівник "Студії Квартал 95" зробив у новорічну ніч, стала точкою відліку для початку нової політичної реальності у державі

Переконлива перемога Зеленського на президентських виборах, розпуск парламенту, прихід у Раду і уряд висуванців партії "Слуга народу" істотно змінили політичний ландшафт у країні. Наступного року, як і року, що минає, команда Зеленського  так само відіграватиме ключову роль у житті України.

Відчайдушний вибір українців

Практично весь 2018 рік політологи ворожили, хто ж стане "українським Макроном". Вся соціологія тоді вказувала: шанси перемогти на президентських виборах в Україні має "темна конячка". Не Петро Порошенко, не Юлія Тимошенко, які вважали себе основними претендентами на посаду глави держави, а хтось третій. Але мало хто міг собі уявити, що цим третім стане людина поза політичною системою, для якої політика була чимось далеким, якимось незрозумілим заняттям.

Навряд чи команда Зеленського, вплутавшись у президентську кампанію, розраховувала на перемогу. Але художньому керівнику студії "Квартал 95" виборці повірили, віддавши за нього у другому турі виборів 73 відсотки голосів. Українці, втомлені від політиків, вирішили довіритися акторові. Хтось каже, що Україна голосувала не за Зеленського, а проти Порошенка. Хтось стверджує, що виборці голосували за телевізійний образ Зеленського - Василя Голобородька. А хтось переконаний: хто голосував, не усвідомлював, якими будуть наслідки цього вибору. Але як би не було: художній керівник студії "Квартал 95" дістав приголомшливу перемогу.

Чи міг результат президентських виборів 2019 року в Україні бути іншим? Звичайно. У разі, якщо б тодішня опозиція змогла висунути на вибори єдиного кандидата. Якщо б сам Петро Порошенко не намагався інформаційно "вбити" всіх і вся, хто, на його думку, потенційно міг зайняти його крісло - від Юлії Тимошенко і Анатолія Гриценка до Володимира Зеленського. Небажання слухати опонентів і людей, перебування в "теплій" ванні, зрештою, зіграло злий жарт з Порошенком. Виборці проголосували за коміка. І це був відчайдушний вибір, а точніше - виклик всій існуючій українській політичній еліті. 73 відсотки Зеленського стали "червоною карткою" для всіх політиків, які за 28 років незалежності України так і не змогли побудувати процвітаючу і сильну державу.

Країна Зеленського

Здобувши перемогу на президентських виборах, команда Зеленського вирішила негайно її конвертувати у щось більше. І в неї знову це вийшло. У липні на дострокових парламентських виборах президентська партія "Слуга народу" здобула переконливу перемогу. Це дозволило команді Зеленського спочатку сформувати монобольшість у Раді, призначити свій уряд, генпрокурора, голову СБУ. І вже буквально через три місяці після того, як Зеленський сам сів в президентське крісло, практично вся влада в країні перейшла в його руки.

Чи отримала Україна після приходу у владу "слуг народу" нову якість політики, яку вони обіцяли? Ні. Як і раніше, головні посади в країні дістаються найближчим друзям і бізнес-партнерам Зеленського. Публічно лунають звинувачення у корупції депутатів фракції "Слуга народу". Нові обличчя, яких привів у Раду колишній художній керівник студії "Квартал 95", сидячи в парламенті, підшукують собі повій, а серед депутатів президентської сили виявилися судимі за групове зґвалтування. Словом, соціальний ліфт, яким так хвалився новий президент України, виявився звичайним, загидженим і смердючим. Хіба що цей ліфт ганяє туди-сюди "у турборежимі", з огляду на швидке ухвалення рішень в Раді, яким так пишається команда Зеленського.

Сам же Володимир Зеленський, який обіцяв українцям, що з його приходом у владу в країні відбудуться кардинальні зміни, став дедалі більше нагадувати НЕ реформатора, а занудного чиновника, який роздає догани перед телекамерами міністрам і регіональним керівникам. Здається, що в якийсь момент Володимир Олександрович геть забув, чого від нього очікували виборці - привести в політику людей, які здатні змінити країну, а не перетворюватися на людину, спраглу електорального обожнювання. Адже величезна влада - це величезна відповідальність, а вже потім - величезні можливості. І це Зеленському постійно нагадує вулиця.

Донбас, земля і недоторканність

На президентські вибори Володимир Зеленський йшов з гаслами: мир на Донбасі, закінчення епохи бідності, посадки попередників, які нібито розікрали державу. Жодну обіцянку Володимир Олександрович поки НЕ виконав. Саміт у "нормандському форматі" у Парижі залишив більше питань, ніж дав відповідей щодо майбутнього Донбасу. "Свій" уряд не створив економічного дива, обіцяних "посадок" немає. Словом, 2019 рік так і не став роком прориву для України, як це обіцяв Володимир Зеленський. Більше того, український президент встиг вляпатися в історію з імпічментом президенту США Дональду Трампу.

Зі зробленого новою політичною командою - скасування депутатської недоторканності. Яку років 20 намагалися обмежити президенти Кучма, Ющенко, Янукович і Порошенко. Зеленський і його команда поставили крапку в цьому питанні - з 1 січня 2020 року члени українського парламенту будуть позбавлені імунітету. Однак, як стверджують представники фракції "Голос", відтепер запроваджується так звана "контрольована" недоторканність, яка концентрує владу в руках генпрокурора. Що це означає на практиці - побачимо вже наступного року.

У році, що минає, Україна, завдяки знову ж "Слузі народу", зробила перші кроки на шляху до земельної реформи. З жовтня 2020 року уряд і президент обіцяють запустити повноцінний ринок землі в Україні. Це рішення команди Володимира Зеленського викликає суперечливі відгуки і серед політиків, і серед українців. Всі розуміють, що іншого шляху немає. Але сумніви залишаються: чи все буде зроблено за законом, а не в інтересах трьох-чотирьох фінансово-промислових груп, які і без того вже розпоряджаються частиною української землі.

Очевидно, Україна приречена "перехворіти" Зеленським. В "історії хвороби" відправна точка - 2019 рік. Наступний рік буде непростим для команди Володимира Зеленського. За великим рахунком, 2020 року стане зрозуміло, як довго українці будуть зачаровані актором в президентському кріслі і його ініціативами - щодо майбутнього Донбасу, земельної реформи, економічних нововведень. Зрозуміло, принаймні, одне: рано чи пізно країна протверезіє і кожен в Україні займеться своїм ділом: політики - державою, а актори - виставами і концертами.

Deutsche Welle

 

Нові досьє

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович