Персони

04 Листопада 2020
Рабинович, Медведчук, Бойко і К. Хто такі 47 депутатів, які через КС блокують боротьбу із корупцією
Конституційний Суд України розглядав рішення у справі 124/2020(393/20) за поданням народних депутатів Верховної Ради України. Аналітики YouControl зібрали факти про цих обранців та опублікували посилання на їхні декларації 2020-го року

Нагадаємо, раніше YouControl опублікував огляд суддів КСУ.

Підставою для розгляду справи Конституційного Суду було конституційне подання від 47 народних депутатів Верховної Ради поточного IX скликання. Аналітики YouControl розібрались, чим відомі ці особи, чи були зацікавлені у закритті декларацій та від яких партій представляють інтереси народу України.

44 депутати є вихідцями із фракції “Опозиційний блок ‒ За життя” (ОПЗЖ), двоє із партії “За майбутнє” та один позафракційний. 21 народний обранець є фігурантом антикорупційних розслідувань. Чверть має проблеми з деклараціями чи сумнівним майном. Дев’ять входять в список топ-20 найбагатших депутатів Верховної Ради.  Практично всі мають неприємні історії у своїй політичній діяльності: беруть участь у махінаціях з землею чи державними закупівлями, займаються рекетом та й просто прогулюють сесії Верховної Ради. Почнемо огляд з ОПЗЖ.

Любителі незадекларованого майна

Понад 10 депутатів мали проблеми із недовнесеними відомостями в декларації або ж викликали сумніви щодо походження їхнього майна.

Рабінович Вадим Зіновійович 

Фігурує в антикорупційних розслідуваннях, входить у 20-ку найбагатших нардепів. Зокрема, НАЗК встановило, що він не вказав земельну ділянку дружини і права на компанію NewsNetwork на 600 тис. грн  у виправленій електронній декларації за 2015 рік.

Шуфрич Нестор Іванович 

Окрім поточного, був нардепом ІІІ, ІV, VI, VII та VIII скликань. У 2010 році працював міністром з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Також обіймав цю посаду у 2006-2007 роках. Фігурант низки антикорупційних розслідувань та скандалів. НАЗК під час перевірки в 2019 році декларацій нардепа Нестора Шуфрича виявило розбіжності на понад 13 млн грн за 2017 рік та понад 14 млн грн за 2016 рік. Входить у 20-ку найбагатших нардепів. 

Кісільов Ігор Петрович 

З червня 2010 до травня 2011 року працював помічником-консультантом на платній основі депутатів Верховної Ради VI скликання від “Партії регіонів” Сергія Момота і Юрія Мороко. Фігурант антикорупційних розслідувань. У 2016 році, згідно декларації, дружина Кісільова сама собі подарувала більше 10 мільйонів гривень. Походження грошей пояснити не змогла.

Королевська Наталія Юріївна 

Разом з чоловіком Юрієм Солодом є неодноразовими фігурантами антикорупційних розслідувань. Зокрема, журналісти з’ясували, що фірми, які пов’язують з Наталією Королевською та Юрієм Солодом, займаються незаконним експортом кольорових металів до Європи. Також Солод відзначився тим, що “забув” задекларувати власне авто.

Скорик Микола Леонідович 

Голова Одеської ОДА (2013‒2014), депутат Одеської обласної ради V та VI скликань, міністр фінансів в уряді Автономної Республіки Крим (2010-2013), голова Одеської облради (2006‒2010). Фігурант антикорупційного розслідування: приховав бізнес у декларації за 2014 рік.

Мамоян Суто Чолоєвич 

Щодо цього депутата 17 липня 2020 року НАБУ розпочало досудове розслідування на підставі кримінального провадження. Він підозрюється у декларуванні завідомо неправдивих відомостей у декларації за 2019 рік. Так, можливе заниження суми на понад вісім з половиною мільйонів гривень, даних щодо вартості придбаних автомобілів Toyota Land Cruiser 200, а також придбання двох квартир у житловому комплексі “Зарічний” площею 124 та 125 кв.м. Також за даними ЗМІ, причетний до рекету і витіснення конкурентів на ринку видобування і продажу піску в Києві.

Христенко Федір Володимирович 

Був довіреною особою кандидата в Президенти України Петра Порошенка на виборах 2014 року по ТВО №49 у Донецькій області. В 2020 року стало відомо, що Христенко відсвяткував день народження своєї дружини в одному з найбільш фешенебельних закладів Москви. Вартість бенкету склала близько $1 млн США. В зв'язку з цим НАЗК почало перевірку. 

Кальцев Володимир Федорович 

Фігурант антикорупційних розслідувань, входить у 20-тку найбагатших нардепів. Зокрема, у 2017 році став володарем нового будинку, дачі і трьох земельних ділянок в Запорізькому районі, родина придбала нове авто для дружини, разом з тим згідно з декларацією 2016 року Володимир Кальцев мав всього близько 100 000 грн доходів. 

Дунаєв Сергій Володимирович 

Фігурант антикорупційних розслідувань. Йому інкримінують ст. 366-1ККУ ‒ внесення недостовірних даних у декларацію. 

Ісаєнко Дмитро Валерійович 

Фігурант антикорупційних розслідувань та входить до 20-ки найбагатших у Верховній Раді. У 2013 році задекларував понад 20 мільйонів гривень доходу невідомого походження та живе у не задекларованому елітному маєтку. 

 

Клан Медведчука

Щонайменше сім депутатів серед тих, за поданням яких КСУ розглядав справу, мають зв'язки з Віктором Медведчуком. Серед них також є з топу найбагатших та не дуже сумлінні у звітуванні майна в деклараціях.

Медведчук Віктор Володимирович 

Кум президента Російської Федерації Володимира Путіна. Входить до 20-ки найбагатших нардепів. Володіє акціями телеканалів “1+1” та “2+2”. У вересні 2020 року розслідувачі виявили активи Медведчука, які не потрапили в його декларацію, а саме яхта за $200 млн, гектари болгарського узбережжя та два десятки об’єктів нерухомості в Україні.

Козак Тарас Романович

Фігурант антикорупційних розслідувань. Цивільна дружина Тараса Козака ‒ Наталія Лавренюк має спільний нафтовий бізнес у Росії з подружжям Оксани Марченко та Віктора Медведчука. При цьому про Лавренюк у своїй декларації Козак взагалі не згадує. Тарас Козак є власником медіа холдингу “Новини”, до якого входять такі телеканали: “112 Україна”, NewsOne і ZIK. ЗМІ називають його контролером холдингу Медведчука. За даними Єдиного державного реєстру, брати Т. Козака та В. Медведчука є бізнес-партнерами по таких компаніях: ТОВ “Укрінвестлімітед”, ТОВ “Керамбуд”, ТОВ “Експонент”. Варто відзначити, що стосовно Тараса Козака в 2020 році НАЗК розпочало повну перевірку декларацій. 

Волошин Олег Анатолійович 

Член редколегії телеканалу “112 Україна”, що належить бізнес-партнеру Віктора Медведчука нардепу Тарасу Козаку.

Чорний Віктор Іванович 

Засновник ТОВ "Детективна охоронна компанія "Шторм", яка є ключовою у однойменній групі компаній. Співробітники цих компаній супроводжують особисто політика Віктора Медведчука, охороняють його нерухомість, а також акції "Українського вибору". 

Суркіс Григорій Михайлович 

З 2013 до 2019 року був віце-президентом УЄФА. Обирався депутатом Верховної Ради III та IV скликань, член фракції СДПУ (о). У 2000‒2012 роках був президентом Федерації футболу України. У листопаді 2019 року Українська асоціація футболу звернулася до ДБР, ГПУ та МВС із заявою про вчинення експрезидентом ФФУ Суркісом правопорушення, яке завдало збитків на 380 млн євро. Разом з братом Ігорем контролюють кілька обленерго, концерн “Славутич”, який, в свою чергу, контролює низку юросіб: “Акцент-банк”, футбольний клуб “Динамо”, опосередковано володіє акціями медіахолдингу 1+1 тощо. За даними ЗМІ, раніше Ігор Суркіс та Віктор Медведчук входили до так званої “Київської сімки”.

Загородній Юрій Іванович 

Був першим заступником Віктора Медведчука за часів, коли той був головою Адміністрації Президента (з 2002 до січня 2005 року).

Німченко Василь Іванович 

Колишній суддя КСУ. Заступник голови ГО “Український вибір ‒ право народу”, яку очолює Віктор Медведчук. 

Колтунович Олександр Сергійович 

За часів Верховної Ради VIII скликання був помічником депутата Василя Німченка на платній основі.  

Бойко та його ексколега

Бойко Юрій Анатолійович

Ексміністр енергетики та вугільної промисловості України (у 2010‒2012 роках), колишній віце-прем'єр-міністр України. Фігурант антикорупційних розслідувань. Один з найгучніших скандалів за його участі – "вишки Бойка".

Іоффе Юлій Якович 

Був заступником міністра з питань паливно-енергетичного комплексу Юрія Бойко. Фігурант антикорупційних розслідувань за фактом податкових зловживань, владних зловживань і тендерних махінацій. Зокрема, ЗМІ вказують на те що Юрій Бойко та Юлій Іоффе користуються приватними літаками, не зазначеними в деклараціях.

 

Фельдман і його експомічник

Фельдман Олександр Борисович 

Власник групи компаній “АВЕК”. В 2018 році ЗМІ повідомляли про порушення щодо фінансової звітності Харківського обласного осередку партії "Наш Край", співголовами якої були Антон Кіссе та Олександр Фельдман. Зокрема, фінансування партії здійснювалось офшорною компанією, що суперечить закону.

Абрамович Ігор Олександрович

Експомічник нардепа Олександра Фельдмана. За даними ЄДР, Абрамович ‒ бізнес-партнер екснардепа Віталія Хомутинніка по ТОВ “Укргаз Інвест”. Входить до 20-ки найбагатших нардепів. 

 

Столар і Ко

Столар Вадим Михайлович 

Народний депутат VI скликання. У 2010–2012 роках був нардепом від Партії регіонів. Входить до 20-ки найбагатших нардепів. ЗМІ називають Столара  людиною, яка “вирішує всі питання” в Київській міській раді. Фігурант низки антикорупційних розслідувань. Зокрема, Столара пов'язують зі скандальним будівництвом “Еліта-Центр”, забудови на Микільській Слобідці. 

Плачкова Тетяна Михайлівна 

Засновниця ТОВ “Юридична компанія “Кі енд Кейс”. Членкиня Ради адвокатів Одеської області. Раніше працювала у Державній архітектурно-будівельній інспекції. Була помічницею депутатки Верховної Ради VII скликання Катерини Ващук. ЗМІ пов'язують Тетяну Плачкову з нардепом Вадимом Столаром.

Приходько Наталія Ігорівна 

Була депутатом Київради від “Блоку Петра Порошенка “Солідарність”. ЗМІ називають її людиною Вадима Столара. Коли він був нардепом від Партії регіонів, Приходько працювала в нього помічницею.

 

Земельні махінатори

Качний Олександр Сталіноленович 

Фігурант антикорупційних розслідувань. За даними ЗМІ, Качний причетний до кількох земельних махінацій: незаконних передач Сухолуччя Януковичу, мисливських угідь площею майже 5 тисяч гектарів на Білоцерківщині та 30 тисяч гектарів землі під Києвом мисливському клубу "Ярик".

Кива Ілля Володимирович 

Є фігурантом журналістського антикорупційного розслідування щодо створення напівзаконного формування в межах Національної Поліції. У 2019 році отримав 1,2 мільйони гривень доходу від здачі в оренду жомової ями в Полтавській області, яка в дійсності виявилася порослою бур’янами ділянкою. У жовтні 2020 року НАЗК розпочало повну перевірку декларації нардепа за результатами журналістських розслідувань.

Борт Віталій Петрович

Фігурант антикорупційних розслідувань, входить у 20-ку найбагатших нардепів. За даними ЗМІ, будучи офіційно безробітним та водночас торговим агентом став співвласником кількох бізнес-структур, які пов'язані з державною корпорацією “Надра України”. Також, у 2006 році Борт був причетний до привласнення її приміщення. 

Кузьмін Ренат Равелійович 

Колишній заступник генпрокурора України,  входить у 20-ку найбагатших нардепів. Фігурант антикорупційних розслідувань: за даними ЗМІ,  Кузьмін незаконно побудував собі маєток у рекреаційній зоні Пущі-Водиці.

Макаренко Михайло Васильович 

Колишній головний лікар 5-го пологового будинку в Києві. Фігурант антикорупційного розслідування: за інформацією розслідувачів, придбав нерухомість у Києві та авто на одну лікарську зарплату, що може викликати обґрунтовані сумніви у достатності коштів на походження цього майна.

Льовочкін Сергій Володимирович 

Фігурант кількох антикорупційних розслідувань. Родина Льовочкіна неодноразово фігурувала у махінаціях із землею під Києвом: вирубці лісів, зміні цільового призначення будівель, приватизації острова на заповідній території. Також, за даними ЗМІ, з 2010 по 2013 роки приватні літаки Льовочкіна і Бойка літали за державні кошти.

Льовочкіна Юлія Володимирівна 

Сестра Сергія Льовочкіна. Фігурує у численних махінаціях із землею. Зокрема незаконно приватизувала острів у смт. Козин у 2014 році. Окрім цього володіє 45 компаніями в офшорних зонах.

 

Тендерні порушники

Ларін Сергій Миколайович 

Фігурант антикорупційних розслідувань щодо порушень порядку фінансування політичних партій. За даними ЗМІ, Ларін причетний до державних закупівель із завищеними цінами. За часів, коли він очолював Кіровоградську ОДА, послуги з оренди автомобілів для ОДА були на 25% вищими, ніж до нього і після нього.

Пономарьов Олександр Сергійович 

Окрім поточного був народним депутатом VII-VIII скликань та депутатом Запорізької облради (у 2010‒2012 та 2002‒2006 роках). Ексголова правління ПрАТ “Бердянський райагропромпостач” у Запорізькій області (у 2010‒2012 роках). Фігурує у низці розслідувань щодо проведення фіктивних тендерів, ухиленні від сплати податків та хабарництва. 

 

Донецькі

Двоє депутатів мають неабиякий стосунок до Донбасу.

Гнатенко Валерій Сергійович 

Колишній Дружківський міський голова. Фігурант антикорупційних розслідувань. ЗМІ писали, що ймовірно підтримував терористів ДНР у 2014 році та організацію псевдореферендуму за відокремлення Донецької області від України. Дочка Гнатенка ‒ Карина не раз ставала фігуранткою скандалів та ДТП, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Також варто відзначити, що Карина Гнатенко є помічницею народного депутата від ОПЗЖ ‒  Володимира Мороза. 

Мороз Володимир Вікторович 

З 2014 до 2019 року обіймав посаду голови Мар’їнської районної державної адміністрації Донецької області. У 2010‒2014 роках був заступником голови Курахівської міської ради з питань житлово-комунального господарства та благоустрою міста.

 

Решта з ОПЗЖ

Мамка Григорій Миколайович 

Засновник адвокатського об’єднання “Мамка та Партнери”. Був радником голови партії “Розумна Сила” Олександра Соловйова. 

Солод Юрій Васильович 

Окрім поточного був депутатом ВР попереднього скликання. Чоловік депутатки Наталії Королевської. До депутатства у Верховній Раді займався бізнесом ‒ йому належали алюмінієві підприємства “Солур” та “Укрспецмет”. 

Павленко Юрій Олексійович 

Окрім поточного був народний депутатом IV‒VI та VIII скликань. Колишній міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту, ексуповноважений Президента України з прав дитини, ексголова Житомирської ОДА. 

Папієв Михайло Миколайович 

Ексголова Чернівецької облдержадміністрації (у 2010‒2014 роках), ексміністр праці та соцзахисту (у 2006‒2007 та 2002‒2005 роках). В 2014 році стосовно Папієва було відкрито кримінальне провадження через зловживання службовим становищем: він використав службову поїздку для агітації за кандидатів в народні депутати від Партії регіонів. У травні 2018-го журналісти зафіксували, як Папієв, порушуючи закон, розставляє картки “колег” по Опозиційному блоку перед голосуванням. Журналісти називають Папієва людиною з групи Фірташа. 

Славицька Антоніна Керимівна 

У липні 2019 року із записів НАБУ стало відомо про причетність Славицької, як помічниці Сергія Ківалова, до підкупу суддів Окружного Суду.

Пузанов Олександр Геннадійович 

Колишній заступник голови КМДА — керівник апарату (2010—2014). Один із найбільших прогульників Верховної Ради. 

Бурміч Анатолій Петрович

Начальник відділу в Асоціації ветеранів "Альфа" СБУ "Слов'яни". Раніше був заступником начальника управління Служби безпеки України у Кіровоградській області.

Лукашев Олександр Анатолійович 

Керівник юридичного відділу благодійної організації “Фонд Сергія Шахова”, засновником якої є Сергій Шахов — народний депутат VIII-IX скликань член ПП "Наш Край". 

 

“За майбутнє”

Двоє депутатів, котрі зазначенні у поданні КСУ, є представниками партії “За майбутнє”.

Бондар Віктор Васильович 

Окрім поточного був нардепом двох попередніх скликань. Співголова депутатської групи "Партія "За майбутнє", лідером якої є Ігор Палиця — близький соратник та бізнес-партнер Ігоря Коломойського. В раді VIII скликання В. Бондар був у складі депутатської групи "Відродження", яку олігарх Коломойський контролював на пару з Віталієм Хомутинніком. При цьому, Бондар у "Відродженні" належав саме до табору Коломойського. Ексміністр транспорту та зв'язку (2005—2006). Ексголова Дніпропетровської ОДА (2007—2010). З 2010 по 2011 рік перебував на посаді заступника голови Державної митної служби України комуніста Ігоря Калєтніка. З 2011 по 2012 рік — керівник організаційно-розпорядчого департаменту Держмитслужби. У 2019 році балотувався на посаду Президента України від партії "Відродження" як її член. 

Батенко Тарас Іванович 

Окрім поточного, був нардепом і у попередньому скликанні. Також є співголовою депутатської групи "Партія "За майбутнє", в 2018 році обраний головою політичної партії “Українське об'єднання патріотів — УКРОП”. Депутат Львівської обласної ради V та VI скликань. У 2009–2014 роках — директор "Магістральних нафтопроводів “Дружба” ПАТ “Укртранснафта”. Тараса Батенка називають людиною, наближеною до олігарха Ігоря Коломойського. 

Позафракційний

Требушкін Руслан Валерійович

Ексголова Покровської міської ради (2015–2019). Фігурант антикорупційних розслідувань. Зокрема, не вказав у поданій щорічній декларації за 2015 рік відомості про отримані ним доходи в розмірі 100 тис. грн. Помічником нардепа є ексФОП Володимир Пригладь, сім’я котрого від мерії та підприємств Покровська за час мерства Требушкіна отримала понад 11 млн грн. Майже всі угоди укладені за неконкуретною процедурою.

Нові досьє

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович