Персони

13 Лютого 2024
Кацуба Олександр
Український підприємець, експерт у сфері енергетики, власник компанії "АЛЬФА ГАЗ"

Олександр Кацуба — український підприємець та визнаний експерт у галузі енергетики. Кацуба став значною фігурою у бізнесі та енергетичному секторі країни спочатку як топменеджер у газовій галузі та фахівець у сфері енергетики, а пізніше як власник компанії "АЛЬФА ГАЗ". Також Кацуба відомий завдяки активній підтримці Збройних Сил України з 2022 року, зокрема його ініціативі "Один автомобіль на тиждень для Української армії".

Біографія

Народився 8 вересня 1986 року в Кривому Розі у військовій родині, Кацуба переїхав до Харкова незабаром після народження. Його батько, Володимир Михайлович Кацуба, бізнесмен і політик, колишній депутат Верховної Ради, та його мати, Наталія Іванівна Кацуба, також підприємець, формували його раннє оточення. Розлучений батько двох дітей, Кацуба зараз проживає в Києві.

Освіту Кацуба здобув у Харківському національному університеті імені Каразіна, де у 2008 році здобув ступінь зі спеціальності "Фінанси", а потім у Харківській національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого. До 2013 року він здобув ступінь магістра з фінансового менеджменту та став кандидатом економічних та юридичних наук. 

Свою кар'єру він розпочав у 2003 році в бізнес-структурах сім'ї в Харкові, продовжуючи працювати там під час навчання. У 2009-2010 роках він очолював наглядову раду ПАТ "Харківський завод електромонтажних виробів - 1". 

У 2010 році Кацуба перейшов у газову галузь, займаючи різні посади, зокрема заступника директора з економіки та обліку в "Полтавагаздобыча", філії "Укргазвидобування". З вересня 2010 по грудень 2012 року він був заступником голови правління та членом правління "Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз", де зіграв ключову роль у значному збільшенні видобутку газу.

У грудні 2012 року Кацуба увійшов до правління державної корпорації "Нафтогаз України", обіймаючи посаду заступника голови правління до серпня 2014 року. Пізніше він працював у приватному секторі та інвестував у фінансові ІТ-інструменти. Як власник та керівник  групи компаній "MyCredit", що діє в Україні, Польщі, Шрі-Ланці, В'єтнамі та Індонезії, він фактично був одним із тих, хто започаткував мікрокредитний бізнес в Україні у 2014 році.

У 2019 році він разом з партнером продав 20% акцій своєї компанії бізнесмену Сергію Тігіпку за 3 мільйони доларів США, угода стала успішною на ринку ІТ у тому році. У 2021 році Кацуба придбав видання "Автоцентр", найбільший автомобільний портал в Україні, а також портал "Автобазар", другий за популярністю автомобільний портал в країні. У інтерв'ю він пояснив, що ці покупки були спрямовані на створення бізнесу у сфері лізингу, однак плани були зірвані через початок російського вторгнення. 

У 2022-2023 роках Кацуба повернувся на ринок газу, заснувавши газовидобувну компанію "АЛЬФА ГАЗ", яка до кінця 2023 року видобувала понад 1 мільйон кубометрів природного газу на місяць.

Благодійність 

Олександр Кацуба активно займається благодійною діяльністю, підтримуючи фонд "Благомай", який допомагає дитячим будинкам. З лютого 2022 року він допомагає Збройним силам України, купуючи автомобілі для фронту та здійснюючи грошові внески волонтерським фондам. На лютий 2024 року  він за власний кошт  придбав понад 100 автомобілів, які передав у різні підрозділи української армії. 

Політика

У політичній сфері Кацуба був обраний депутатом Харківської міської ради 6-го скликання у листопаді 2010 року. Працюючи у комісії з транспорту, зв'язку та екології, він швидко розчарувався в політиці, заявивши про обмежені повноваження депутатів міської ради, та втратив інтерес до своєї роботи в політиці. З того часу він не брав участь у наступних виборах і максимально дистанціювався від політичної діяльності.

У численних інтерв'ю Кацуба зазначав, що не бачить себе в політиці та не має наміру займатися нею, віддаючи перевагу присвятити себе виключно бізнесу та благодійним проєктам. 

Громадська діяльність 

Кацуба регулярно публікує авторські статті на теми, в яких він є експертом. Після повномасштабного вторгнення Росії, він зосередився на просуванні концепції комплексної енергетичної політики та захисті енергетичної незалежності країни. Він виступив за впровадження державної програми енергоощадження, яка може підвищити ефективність економіки на 45%, а також підтримує розвиток атомної енергетики та поступову дерегуляцію ринку видобутку нафти та газу.

Крім того, він виступає за поступову ліквідацію НАК "Нафтогаз" як неприродного монополіста на ринку нафти та газу, вважаючи цифровізацію основним інструментом підвищення ефективності держави.

Матеріали у ЗМІ

Олександр Кацуба: Війна й екологія. Як Росія атакує українське довкілля?

П'ять головних завдань для української енергетики на 2024 рік — Олександр Кацуба

Олександр Кацуба: «Росія продовжує атакувати енергетичну безпеку Європи»

Олександр Кацуба: "вишки Бойка", суд на 100 мільйонів, бізнес та волонтерство під час війни

Олександр Кацуба: Чи потрібен країні Нафтогаз

Олександр Кацуба: Чи готова Україна до зими?

Олександр Кацуба – про газ, інвестиції та “енергетичний хаб Європи”

Олександр Кацуба: Якою буде українська економіка після війни? Вирішувати нам

Олександр Кацуба: Українські дрони й економічні наслідки для Росії

Олександр Кацуба – про політику енергозбереження для України й скандинавський досвід

 

Теги

Кацуба

Нові досьє

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу